
Styl retro
Cofnijmy się do czasów, w których na każdym kroku można było usłyszeć The Beatles, a mini spódniczka Mary Quant zrewolucjonizowała świat mody. Witajcie w latach 60. XX wieku. To właśnie wtedy nastąpił rozkwit retro. Radość z powrotu do normalnego życia po wojnie odzwierciedlała się w kreatywności projektantów, dlatego określa się go jako styl radosny i „funky”. W tym artykule przyjrzymy się jego cechom w kontekście aranżacji wnętrz.
Kolory we wnętrzu retro
Wystrój wnętrz w stylu retro to przede wszystkim wyrazisty design, dlatego wymaga odważnego podejścia do kolorystyki. Zieleń awokado to jeden z najpopularniejszych kolorów w tym stylu wraz z żółtym, który dodaje mu jazzowego nastroju. Wśród palety kolorów pojawiają się także inne intensywne barwy, takie jak pomarańczowy, żółty i niebieski indygo. Wesołą atmosferę wprowadzi również połączenie brązu z czernią i bielą oraz błękitu z fioletem.
Meble w stylu retro
Meble retro są absolutnym przeciwieństwem designu minimalistycznego. Wnętrza w stylu retro są zawsze pełne mebli, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nie do pogodzenia. Jednak w rzeczywistości wszystkie elementy są funkcjonalne, wygodne i harmonijne. Ideą jest tworzenie mebli o nietypowych kształtach i żywych kolorach. Meble w stylu retro mają pewien abstrakcyjny wygląd, dlatego często są centralnym punktem pomieszczenia.
Myśląc o salonie w stylu retro, należy pamiętać, że najważniejszym elementem tej przestrzeni jest faktura. W tym stylu aranżacji wnętrz prawie nigdy nie korzysta się z płaskich lub gładkich wykończeń. Zamiast tego pojawiają się ciężkie i bogate wzory na tapicerce i tapetach.
Wyszukane nadruki na poduszkach, kocach i dywanikach są niezbędne, aby stworzyć atmosferę retro w salonie. Krzesła ogrodowe, wiszące metalowe światła, czarne metalowe stoliki, pufy i krzesła w obłych kształtach to tylko niektóre z typowych mebli, które można znaleźć w salonach w stylu retro. Pamiętajcie, aby dodać do swojej przestrzeni kilka przedmiotów kolekcjonerskich.
RICHMOND stolik kawowy DEXTER 77 złoty
Kolekcja mebli MEZO
Sypialnia, tak jak i salon, powinna być pełna osobowości, łącząc żywe kolory z naturalnymi materiałami. Eksperymentujcie z nietypowymi kształtami, aby stworzyć przestrzeń o niepowtarzalnym i swobodnym charakterze. Możecie np. bawić się ciekawymi oprawami oświetleniowymi, które czerpią inspirację z lat 60., wzorzystą pościelą lub motywami kwiatowymi. Puśćcie wodzę fantazji, wprowadzając w tę przestrzeń mnóstwo uroku i osobowości.
Jak prezentuje się zatem kuchnia? Kuchnie retro zbliżone są do stylu rustykalnego, z tą różnicą, że w porównaniu do nich są one bardziej radosne i kolorowe. Dzięki jasnym kolorom szafek kuchennych, zaokrąglonym kształtom i wzorzystym panelom nawet najmniejsza kuchnia może wyglądać świetnie. Kuchnia w stylu retro to synonim pastelowych i żywych kolorów, zwłaszcza błękitów, zieleni, żółci czy różów. W wielu aranżacjach ściana w kuchni utrzymana jest w neutralnym odcieniu, takim jak krem lub beż, aby zrobić miejsce na kolor dla mebli. Kolorowe są także akcesoria do gotowania. To element charakterystyczny dla tej stylistyki.
Dekoracje w stylu retro
Projektowanie retro polega na przywracaniu nostalgicznych nastrojów, dlatego nie może zabraknąć w nim dodatków na przykład tapety w geometryczne wzory, lamp lawowych, abstrakcyjnej sztuki i adaptera do płyt winylowych.
Ciężkie wzory i tekstury
Symbolizujące wolne społeczeństwo wnętrza retro są zabawne i bajeczne, a jednocześnie ciepłe i przytulne. Tak więc, jeśli chcecie iść tym śladem, będziecie musieli wymieszać różne tekstury. Na przykład możecie dopasować meble na metalowych nóżkach z drewnianym blatem, a do tego dodać miękkie dywany, gładkie tworzywa sztuczne i aksamit. Projektowanie wnętrza w stylu retro wymaga odważnego podejścia, tak więc nie bójcie się tekstur.
Podłoga i ściany muszą być pełne żywych wzorów. Kolorowe i wzorzyste tapety są często preferowanym wyborem na ściany, a na podłogach umieszcza się geometryczne dywany.
Może się wydawać, że ciężkie wzory i tekstury są na pierwszy rzut oka chaotyczne, jednak gdy połączycie eklektyczne elementy z neutralnymi kolorami, nie będą ze sobą kolidować.
W rzeczywistości Wasze wnętrze będzie wyglądało ciekawiej i bardziej stylowo.
Jeśli lubicie eksperymentować z różnymi stylami, dobrym fundamentem będzie wnętrze skandynawskie. Proste, jasne umeblowanie w połączeniu z dynamicznymi strukturami dekoracyjnymi pomoże ożywić zwykłe pomieszczenie, czyniąc go bardziej ekscytującym.
Oświetlenie w stylu retro
Oświetlenie retro dotyczy wyłącznie designu, a nie funkcji. Nostalgiczna era lat 60. jest tu inspiracją i skupia się na kolorowych świetlówkach sufitowych. Neony i lampy wiszące to kolejne dodatki, o ile ich żarówki mają ciepłą żółtą barwę, a nie chłodną biel.