Jak wybrać sofę?

Jak wybrać sofę?

Jak wybrać sofę?

Jeżeli nie mamy sprecyzowanej odpowiedzi na to pytanie, warto zacząć od ustalenia, gdzie sofa będzie użytkowana i co się z tym wiąże, jaka będzie jej funkcja. Wybierając sofę do salonu czy do ogrodu, pomimo ich cech wspólnych, musimy zwrócić uwagę na inne, różniące je elementy. Istotne będą materiały obiciowe, grubość i warstwy siedziska i oparcia, materiał konstrukcji i bazując na powyższych - zasobność naszego portfela. Przyjrzyj się naszej ofercie!

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając sofę do salonu, na taras lub do ogrodu?

Podstawowym elementem są wymiary. Szerokość sofy jest ważna - sofa musi być dostosowana do pomieszczenia, ma pomieścić zakładaną przez nas ilość osób, jeżeli ma służyć do okazjonalnego spania, powinna być szeroka na co najmniej 180-190 cm. Nie mniej istotna jest głębokość i wysokość mebla. Jeżeli ma służyć do spędzania czasu przy kawie z gośćmi, może być wyższa i płytsza (ok. 45-50 cm), jeżeli natomiast ma służyć do dłuższego wypoczynku - dobrym wyborem będzie niższa i głębsza, aby można było na niej przyjąć wygodniejsze pozycje.

Ważnym elementem pod względem praktycznym jest wybór sofy o odpowiednio wysokich nóżkach. Powinny mieć ok. 9-10 cm, pozwoli nam to na wygodne sprzątanie, czy też łatwe odnalezienie zagubionej zabawki dziecka :) Warto zauważyć, pod taką sofą zmieści się większość automatycznych odkurzaczy!

Sofa Castel 2 XLWybierając meble na taras i ogród zwróćmy uwagę na materiał. Warto, żeby meble były lekkie i wytrzymałe na warunki atmosferyczne. Bez względy na to, czy będzie to rattan i czy tzw. technorattan (produkt syntetyczny) ze względu na nasz klimat, meble tarasowe/ogrodowe na okres zimowy powinny być składowane w suchym i zadaszonym miejscu. Mądrze jest, kiedy w zestawie ogrodowy mamy dodatkowy pojemnik na poduszki, gąbki - łatwo jest je wtedy przechowywać podczas złej pogody, nie narażając ich na zniszczenie czy zamoczenie. Warto zwrócić też uwagę, aby materiał otulający gąbki był możliwy do zdjęcia i wyprania w pralce.

Sofa Gardena 2S

Jak wybrać wygodną kanapę?

Najważniejszym elementem, który należy wziąć pod uwagę, wybierając wygodną sofę/kanapę/narożnik jest dostosowanie jej parametrów pod użytkowników. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często będziemy korzystać z mebla i jaka będzie jego funkcja. Kiedy odpowiemy sobie na te pytania, dobierzmy dobrze głębokość i wysokość siedziska - im niższa i głębsza kanapa, tym bardziej będzie to mebel relaksacyjny. Jeżeli będziemy korzystali z niego długo, zwróćmy uwagę na wypełnienie - powinno być miękkie i sprężyste, aby materiał nie odkształcał się na stałe - idealne połączenie, które nam to gwarantuje to mix pianki poliuretanowej, sprężyn falistych i pianki wysokoelastycznej HR.

Sofa Corner


Kiedy regularnych użytkowników jest więcej, dobrym rozwiązaniem są regulowane zagłówki, które pozwolą dostosować mebel do użytkownika i do funkcji którą w danym momencie ma on spełniać.

Jaki materiał obiciowy?

Jak wiadomo, nie ma idealnego materiału dla każdego. Skóra lub ekoskóra (obecnie tzw. skóry ekologiczne, są coraz lepszej jakości) wniosą do naszego pomieszczenia powiew luksusu i elegancji, jest łatwa w utrzymaniu w czystości, jednak korzystanie z niej szczególnie w gorące dni, może być uciążliwe. Tkanina materiałowa, welur będzie przyjemniejsza w dotyku, trzeba jednak więcej wysiłku, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Jeżeli w domu są dzieci lub zwierzęta, warto, aby nasza tkanina była odporna na tarcie, peeling i mechacenie i posiadała warstwę hydrofobową - technologię wodoodporną zapobiegającą szybkiemu pochłanianiu cieczy.

Sofa dwuosobowa BARCELON PRESTIGE PLUS 

Czy sofa jest wygodniejsza do spania niż łóżko?

Zdecydowanie nie :) Żadna sofa nie zastąpi nam obszernego wielowarstwowego materaca sypialnianego, jednak może być wygodną alternatywą łóżka do okazjonalnego spania. Jeżeli przewidujemy taką funkcję naszej sofy, wybierzmy taką o odpowiednich wymiarach, tak aby śpiąca osoba mogła wyprostować nogi. Dostępne na rynku są również sofy rozkładane, które zmienią nasz niewielki mebel w pokaźne łóżko - tu z kolei musimy pamiętać o miejscu w pomieszczeniu!

Sofa rozkładana Spike 2 tkanina

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium