Powrót do szkoły - jak zaaranżować pokój do nauki dla dziecka?
1 września jak co roku kojarzy się nam z nieuchronnym powrotem uczniów do szkolnych ławek. Jedni wracają chętniej, inni natomiast mniej. Bez względu na motywację, powrót do szkoły jest nieunikniony. Wraz z rozpoczęciem zajęć w szkole, pojawiają się prace domowe i konieczność zapewnienia naszym pociechom możliwie najlepszych warunków do ich odrabiania. Przyjrzyj się naszej ofercie!
Organizacja - jakie meble są niezbędne w pokoju ucznia?
Absolutnym minimum potrzebnym do pracy nad zadaniami domowym są oczywiście biurko, krzesło lub fotel. Dobierając te elementy, zwróćmy przede wszystkim uwagę na wymiary dziecka oraz ergonomię (czyli możliwość dopasowania mebla do użytkownika). Ciekawym rozwiązaniem przy zakupie biurka jest wybór biurka "rosnącego" wraz z użytkownikiem (z możliwością regulacji wysokości blatu). Dobrym wyborem siedziska dla dziecka będzie dobrze wyprofilowane krzesło obrotowe, jego mobilność ułatwi korzystanie z niego a ergonomiczność, zapewni zdrową postawę podczas dłuższego korzystania. Elementy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze krzesła to: kształt siedziska i oparcia dostosowany do naturalnych krzywizn człowieka, regulowane podłokietniki, regulowana podpora lędźwiowa, regulowany zagłówek.
W zależności od wybranego biurka kolejnym ważnym elementem wyposażenia pokoju jest miejsce na przechowywanie książek, zeszytów czy przyborów szkolnych. Część biurek jest już w taki element wyposażona, część nie. W tym drugim przypadku dobrym rozwiązaniem może być kontener do biurka z organizerem.
Kolejnym ważnym elementem jest wybór odpowiedniej lampki oświetlającej biurko podczas pracy.
Aranżacja - jak urządzić odpowiednie miejsce do nauki?
Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim wieku jest dziecko, dla którego organizujemy pokój. Jednak bez względu na wiek, pokój dla ucznia powinien być pewnego rodzaju kompromisem z wyznaczonym miejscem do nauki, zabawy i odpoczynku, tak, żeby dziecko miało, jak najlepsze warunki do odrabiania lekcji i kreatywnej zabawy.
Starając się odpowiednio umieścić biurko, starajmy się mu dostarczyć jak najwięcej naturalnego światła – z lewej strony w przypadku praworęcznych, z prawej u leworęcznych. Jeżeli nie ma możliwości umieszczenie biurka bezpośrednio obok okna, pamiętaj, żeby nie stawiać go po przeciwnej stronie okna - światło padające z tyłu odbija się od ekranu, a na czytanej książce dziecko zobaczy swój cień. Z kolei światło z przodu męczy wzrok.
Aranżując pokój, warto pamiętać o odpowiednim doborze kolorów - ścian jak i mebli. Do nauki i odrabiania lekcji, dziecko potrzebuje z jednej strony spokoju i wyciszenia, a z drugiej - energii, pomagającej w przyswajaniu dużej ilości nowych informacji. Warto więc sięgnąć po kolory pastelowe. Pastelowy żółty czy pomarańczowy w połączeniu z bielą pomagają się skutecznie skoncentrować, a zarazem pobudzają do nauki.
Światło - gdzie ustawić biurko, jaką wybrać lamkę?
Niejednokrotnie zdarza się, że dzieci muszą spędzać dużo czasu na czytaniu, malowaniu czy liczeniu przy biurku. Dlatego, dbając o ich wzrok, musimy zapewnić im odpowiedni dostęp do światła. Najlepszym naturalnym światłem jest światło słoneczne, stąd - o ile mamy taką możliwość, ustawiajmy biurko przy oknie. Oprócz światła słonecznego konieczne jest też światło sztuczne. Najlepszym rozwiązaniem będzie lampa LED o mocy świetlnej ok.100 lumenów. Wybór sposobu montażu (lampka stojąca, montowana do blatu, na klips) czy wyglądu jest uzależniona od możliwości montażu i preferencji użytkownika i ma drugorzędne znaczenie.
Kiedy rozpocząć przygotowania?
Najlepszym terminem na rozpoczęcie przygotowań jest początek sierpnia. Pod względem organizacyjnym - jeżeli zdecydujemy się na zakup przez internet - będziemy mieli czas na ewentualną wymianę nieodpowiedniego produktu. Pod względem finansowym - już od początku sierpnia pojawiają się pierwsze przeceny na produkty typowo szkolne, jest szansa, że zaoszczędzimy na zakupie wybranego produktu od kilku do kilkudziesięciu procent bazowej ceny! Biorąc pod uwagę powyższe, nie warto zanadto się spieszyć.