
Minimalistyczny styl
Czyste linie, prostota, funkcjonalność, otwarta przestrzeń, monochromatyczne kolory to terminy, które przychodzą na myśl, gdy myślimy o minimalistycznym wystroju wnętrz. Ten styl projektowania inspirowany jest japońską filozofią zen i stał się trendem na początku XIX wieku.
Wbrew pozorom urządzenie mieszkania zgodnie z tą koncepcją nie jest takie proste. Łatwo popełnić tu dwa błędy - uzyskując zbyt zimne lub pozbawione osobowości wnętrze. W tym artykule zaprezentujemy kilka interesujących przykładów aranżacji, które podkreślają najpiękniejsze cechy tego nurtu.
Minimalistyczne podejście do urządzania wnętrza wykorzystuje podstawowe elementy: światło, prostą formę, piękne materiały i otwartą przestrzeń. Nie ma tu miejsca na nadmierną ornamentykę i dekoracje. Zamiast tego wykorzystuje się kilka drobnych, nieskomplikowanych i harmonijnie wtapiających się w otoczenie detali. Może to być pojedyncza grafika zdobiąca ścianę w salonie lub nowoczesny wazon na stole w jadalni. Nie ma tu przypadków. Każda rzecz ma swoje zastosowanie.
Meble w stylu minimalistycznym
Projektując wnętrze w tym stylu, trzeba kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Umeblowanie ograniczone jest do minimum, podobnie jak elementy dekoracyjne i sztuka ścienna. W minimalistycznych domach często pomija się dywaniki, pufy i małe stoliki.
Ten rodzaj projektowania polega na połączeniu formy i funkcji. Minimalistyczny styl stawia na funkcjonalność i praktyczność. Gładkie powierzchnie, nowoczesny design, czysta i prosta forma, zdecydowane geometryczne kształty to esencja tej estetyki. Ten rodzaj wystroju wnętrz nie lubi bałaganu i rozpraszania uwagi. Jego ideą jest zredukowanie form i kolorów do najprostszych postaci, aby stworzyć przestronne, jasne i eleganckie wnętrza. Priorytetem jest jakość. Koncepcja minimalistycznego wystroju wnętrz zawsze dąży do maksymalizacji wydajności. Jej celem jest podnoszenie standardu życia przy jednoczesnym ograniczeniu liczby urządzeń i akcesoriów. Oznacza to korzystanie ze smart rozwiązań oraz wysokiej jakości designu o długiej żywotności.
Minimalistyczne cechy wystroju wnętrz są zwykle widoczne w detalach. Przykładem mogą być szafki bez uchwytów. Upraszczanie i pomijanie zbędnych rzeczy to esencja tego stylu.
Minimalistyczny styl lubi płaskie, ostre i czyste powierzchnie, które odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Zapomnijcie o zbyt skomplikowanych kształtach.
Istotnym elementem tego stylu aranżacji wnętrz są otwarte, duże przestrzenie, które maksymalizują naturalne światło. Oświetlenie ma tutaj kluczowe znaczenie. To dzięki niemu przestrzeń będzie ciepła i przytulna. Szczególnie popularne są lampy podłogowe.
Kolory w wystroju minimalistycznym
Minimalistyczne przestrzenie są natychmiast rozpoznawalne dzięki ich wyrazistemu, czystemu, uporządkowanemu i monochromatycznemu wyglądowi.
Paleta kolorów obejmuje jasne i naturalne odcienie, takie jak zimne i ciepłe szarości, beże czy biel. Szczególnie lubianym i popularnym jest kolor jesionu, który sprawia wrażenie chłodnego, ale jednocześnie luksusowego.
Dodatki we wnętrzu minimalistycznym
Porządkowanie przestrzeni pomaga oczyścić umysł i wizualnie stworzyć poczucie spokoju. Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym charakteryzują się często zamkniętymi półkami. W przeciwieństwie np. do stylu boho, w którym pamiątki prezentowane są na stojakach czy otwartych gablotkach. Minimalistyczne wnętrza mogą sprawiać wrażenie bezdusznych i pozbawionych charakteru, natomiast istnieje kilka sposobów na dodanie im ciepła i koloru.
Korzystając z monochromatycznej palety kolorów, świetnym sposobem na ocieplenie przestrzeni jest łączenie różnych odcieni i mieszanie tekstur. Na przykład poprzez zastosowanie lnianych oraz miękkich wełnianych tkanin i dywaników, a także drewnianych dodatków, które zmiękczą surowe, białe lub betonowe elementy.
Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym nie są pozbawione sztuki. Zazwyczaj wybiera się jednak jedno, duże i wyraziste dzieło. W tym stylu opowiada się historię za pomocą kilku słów.