Minimalistyczny styl

Minimalistyczny styl

Minimalistyczny styl 

Czyste linie, prostota, funkcjonalność, otwarta przestrzeń, monochromatyczne kolory to terminy, które przychodzą na myśl, gdy myślimy o minimalistycznym wystroju wnętrz. Ten styl projektowania inspirowany jest japońską filozofią zen i stał się trendem na początku XIX wieku.

Wbrew pozorom urządzenie mieszkania zgodnie z tą koncepcją nie jest takie proste. Łatwo popełnić tu dwa błędy - uzyskując zbyt zimne lub pozbawione osobowości wnętrze. W tym artykule zaprezentujemy kilka interesujących przykładów aranżacji, które podkreślają najpiękniejsze cechy tego nurtu.

Minimalistyczne podejście do urządzania wnętrza wykorzystuje podstawowe elementy: światło, prostą formę, piękne materiały i otwartą przestrzeń. Nie ma tu miejsca na nadmierną ornamentykę i dekoracje. Zamiast tego wykorzystuje się kilka drobnych, nieskomplikowanych i harmonijnie wtapiających się w otoczenie detali. Może to być pojedyncza grafika zdobiąca ścianę w salonie lub nowoczesny wazon na stole w jadalni. Nie ma tu przypadków. Każda rzecz ma swoje zastosowanie.

Meble w stylu minimalistycznym

Projektując wnętrze w tym stylu, trzeba kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”. Umeblowanie ograniczone jest do minimum, podobnie jak elementy dekoracyjne i sztuka ścienna. W minimalistycznych domach często pomija się dywaniki, pufy i małe stoliki.

Ten rodzaj projektowania polega na połączeniu formy i funkcji. Minimalistyczny styl stawia na funkcjonalność i praktyczność. Gładkie powierzchnie, nowoczesny design, czysta i prosta forma, zdecydowane geometryczne kształty to esencja tej estetyki. Ten rodzaj wystroju wnętrz nie lubi bałaganu i rozpraszania uwagi. Jego ideą jest zredukowanie form i kolorów do najprostszych postaci, aby stworzyć przestronne, jasne i eleganckie wnętrza. Priorytetem jest jakość. Koncepcja minimalistycznego wystroju wnętrz zawsze dąży do maksymalizacji wydajności. Jej celem jest podnoszenie standardu życia przy jednoczesnym ograniczeniu liczby urządzeń i akcesoriów. Oznacza to korzystanie ze smart rozwiązań oraz wysokiej jakości designu o długiej żywotności.

Minimalistyczne cechy wystroju wnętrz są zwykle widoczne w detalach. Przykładem mogą być szafki bez uchwytów. Upraszczanie i pomijanie zbędnych rzeczy to esencja tego stylu.

Minimalistyczny styl lubi płaskie, ostre i czyste powierzchnie, które odbijają światło i sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Zapomnijcie o zbyt skomplikowanych kształtach.

Istotnym elementem tego stylu aranżacji wnętrz są otwarte, duże przestrzenie, które maksymalizują naturalne światło. Oświetlenie ma tutaj kluczowe znaczenie. To dzięki niemu przestrzeń będzie ciepła i przytulna. Szczególnie popularne są lampy podłogowe.

black flat screen tv mounted on white wall

white ceramic bathtub near white bathtub

white couch and brown wooden table

Stolik Simply

Krzesło K314 

Krzesło K327

Kolory w wystroju minimalistycznym

Minimalistyczne przestrzenie są natychmiast rozpoznawalne dzięki ich wyrazistemu, czystemu, uporządkowanemu i monochromatycznemu wyglądowi.

Paleta kolorów obejmuje jasne i naturalne odcienie, takie jak zimne i ciepłe szarości, beże czy biel. Szczególnie lubianym i popularnym jest kolor jesionu, który sprawia wrażenie chłodnego, ale jednocześnie luksusowego. 

gray bed in bedroom

white bed near glass sliding door

black and white kitchen island

Dodatki we wnętrzu minimalistycznym

Porządkowanie przestrzeni pomaga oczyścić umysł i wizualnie stworzyć poczucie spokoju. Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym charakteryzują się często zamkniętymi półkami. W przeciwieństwie np. do stylu boho, w którym pamiątki prezentowane są na stojakach czy otwartych gablotkach. Minimalistyczne wnętrza mogą sprawiać wrażenie bezdusznych i pozbawionych charakteru, natomiast istnieje kilka sposobów na dodanie im ciepła i koloru.

Korzystając z monochromatycznej palety kolorów, świetnym sposobem na ocieplenie przestrzeni jest łączenie różnych odcieni i mieszanie tekstur. Na przykład poprzez zastosowanie lnianych oraz miękkich wełnianych tkanin i dywaników, a także drewnianych dodatków, które zmiękczą surowe, białe lub betonowe elementy.

Wnętrza urządzone w stylu minimalistycznym nie są pozbawione sztuki. Zazwyczaj wybiera się jednak jedno, duże i wyraziste dzieło. W tym stylu opowiada się historię za pomocą kilku słów.

black wooden table and chairs

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium