Jak wybrać meble do domu?

Jak wybrać meble do domu?

Jak wybrać meble do domu?

Dekorowanie i urządzanie domu to etap, któremu często towarzyszy ekscytacja. Brak wprawy i doświadczenia może jednak ostudzić entuzjazm. Sztuka ta wymaga bowiem cierpliwości, strategicznego myślenia i czasu. Każdy z nas ma swoje wyobrażenie o domu naszych marzeń. Rzeczywistość jest jednak często taka, że w obliczu wyboru mebli uzyskanie określonego efektu dostosowanego do Twoich potrzeb i stylu życia może być dość skomplikowane. Sofa, którą lubisz, jest za duża do salonu, potrzebujesz więcej miejsca do przechowywania, a Twoje wydatki zaczynają przekraczać budżet. To przykładowe scenariusze.

Niezależnie od tego, czy aranżujesz nowy dom, czy planujesz re dekorację obecnego, te kilka podstawowych wskazówek pomoże Ci w wyborze odpowiednich mebli.

brown wooden round table with chairs

Projekt: określ swój styl

Zanim zaczniesz szukać mebli, musisz zatrzymać się i zastanowić jakie wnętrza pasują do Twojej osobowości, a także stylu życia. Pośpiech w tym obszarze lub poddawanie się chwilowym trendom sprawi, że szybko się znudzisz, a biorąc pod uwagę, że nie jest to mała inwestycja, będziesz musiał żyć ze złym wyborem przez dłuższy czas.

Aby dowiedzieć się, jaki jest Twój styl, pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to poszukać inspiracji. Doskonałym miejscem są showroomy, magazyny wnętrzarskie, blogi, Instagram czy Pinterest. Zapisuj obrazy aranżacji, które Ci się podobają. To doskonała podpowiedź nie tylko w obszarze wizualnym, aby sprawdzić, co z Tobą rezonuje, ale także i rozwiązań. Aranżacje w showroomach tworzone są przez profesjonalistów. Skorzystaj z ich wiedzy i doświadczenia.

Meble do salonu 

black and white wall mounted painting

Funkcjonalność i jakość: przeanalizuj swoje potrzeby

Częstym błędem w urządzaniu wnętrza jest robienie tego, co robią wszyscy - w salonie jest kanapa, telewizor, stół jadalny z krzesłami itp. Jednak to, co powinieneś zrobić przede wszystkim, to zapytać się samego siebie, co jest dla Ciebie ważne, jakie masz zwyczaje etc.

Jeśli zawsze jesz w kuchni lub poza domem, czy naprawdę konieczne jest przeznaczenie połowy salonu na jadalnię, z której skorzystasz dwa razy w roku? Przeanalizuj dobrze, jakie potrzeby ma spełniać każde z pomieszczeń. Twój dom musi dostosować się do Ciebie, a nie Ty do niego.

Wiedza o tym, jakie dokładnie zastosowanie będzie miał mebel w Twoim domu, jest kluczowa i decyduje o wyborze koloru, materiału oraz rozmiaru. Warto zadać sobie następujące pytania:
- Jakie potrzeby ma spełniać mebel? Co jest dla mnie ważne?
- Jak często będzie używany mebel? Czy musi być odporny na zużycie?

Jeśli na przykład jesteś właścicielem zwierzaka, możesz poszukać materiałów odpornych na zarysowania czy zabrudzenia. Jeśli masz małe dzieci, upewnij się, że meble mają stabilną i solidną podstawę, która dźwignie wszystkie zabawy, przewroty i dodatkowe obciążenia. Warto wybierać też takie rozwiązania, które pozwolą na szybką i łatwą naprawdę ewentualnych dziur i zarysowań.

Ważnym czynnikiem do rozważenia przed każdym zakupem jest jakość przedmiotu.
Z biegiem lat Twoje preferencje prawdopodobnie się zmienią, więc warto inwestować w uniwersalne meble, z których będziesz korzystać przez wiele lat i które mogą ewoluować z Tobą.

Przykładem może być rozkładany stół, który nie tylko zapewni miejsce dla gości, ale również spełni swoją funkcję z czasem, jeśli np. rodzina się powiększy.

Sprytny i zrównoważony zakup to taki, który jest długowieczny, dlatego zawsze warto dowiedzieć się, jak powstały poszczególne elementy i z jakich materiałów zostały wykonane. Warto zaufać sprawdzonym producentom i dostawcom, których produkty charakteryzują się wydajnością i trwałością. Coraz więcej firm angażuje się w produkcję mebli opartą o zrównoważony rozwój, wykorzystanie materiałów nadających się do recyklingu, odnawialnych źródeł i trwałego drewna z certyfikatem FSC.

Meble do kuchni

brown wooden cabinet near green and white table

Skala i proporcje: dokonaj pomiarów 

Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego mebla ważne jest dokonanie precyzyjnych pomiarów. Niezwykle przydatna jest również wyobraźnia przestrzenna.

Warto zrobić wizualizację, rozrysować na kartce papieru lub w programie bądź aplikacji rozmieszczenie mieszkania. Inną metodą jest naszkicowanie mebli na podłodze za pomocą taśmy. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić, jak dużo miejsca zajmują. Oprócz sprawdzenia wymiarów i proporcji możesz bawić się różnymi lokalizacjami, aby wybrać optymalne miejsce.

Meble do ogrodu

white table with brown wicker chair beside plants

Harmonia: materiały i kolory

Meble muszą współgrać z rodzajem przestrzeni, w której się znajdują. Oznacza to, że musisz wziąć pod uwagę kolor podłogi, ścian, a także okna. Jeśli jest to neutralna przestrzeń z jasnymi tonami i drewnianymi podłogami, możesz bez obaw łączyć różne style i kolory. Jeśli jednak pomieszczenie ma na przykład ozdobne posadzki, będziesz musiał poszukać lżejszych mebli, które nie zakłócają wizualnego wrażenia.

Ostatnia rada na koniec - staraj nie dać się ponieść zakupom pod wpływem impulsu lub pośpiechu. Jasne określenie stylu i potrzeb, takie jak analiza cen, materiałów i jakości, wymaga czasu.

white and brown wooden bed frame

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium