Jak przygotować ergonomiczne miejsce pracy w domu?

36.jpg

Jak przygotować ergonomiczne miejsce pracy w domu?

Praca zdalna, wprowadzona przez wiele firm w ostatnich miesiącach, może być niezwykłym wyzwaniem dla pracownika. Składają się na to zarówno aspekty psychologiczne, jak i fizyczne. Niezależnie od zajmowanego stanowiska oraz liczby godzin spędzonych przed komputerem, przy okazji pracy w domu należy stworzyć odpowiednie warunki.

Ergonomia kluczem do sukcesu

Warto na początek zastanowić się, czym właściwie jest ergonomia. Służy ona zapewnieniu pracownikowi bezpieczeństwa oraz umożliwieniu jak najlepszego wykorzystania jego umiejętności w czasie pracy. Jeżeli mówimy o pracy zdalnej, to musimy skupić się na ergonomii korekcyjnej, czyli dostosowaniu swojego miejsca pracy - pozyskanie odpowiedniego sprzętu i umeblowania oraz zachowania poprawnej postawy. O ile kwestie bezpieczeństwa we własnych czterech ścianach nie powinny być problemem, o tyle wydajność pracownika paradoksalnie nie musi być wyższa. W przypadku pracy zdalnej konieczna jest samokontrola, która dla wielu z nas jest często ogromnym problemem. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem?

silver iMac

Przygotowanie stanowiska pracy

Mogłoby się wydawać, że praca przed komputerem nie wymaga zaangażowania. Nic bardziej mylnego. Szkodliwość pracy biurowej na zdrowie jest bardzo duża, w szczególności dla naszego wzroku oraz postawy. Teoretycznie pracodawca powinien zapewnić jak najbardziej komfortowe warunki do wykonywania zadań przez swojego pracownika. W praktyce zazwyczaj ogranicza się to do przekazania komputera z dostępem do pełnych wersji niezbędnych programów oraz telefonu służbowego. Niestety, o pozostałe kwestie musimy zadbać sami. A przecież takie aspekty jak oświetlenie pomieszczenia oraz jego odpowiednie umeblowanie powinny być kluczowe w kontekście efektywności pracy. Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku, a nogi powinny być w pozycji jak najbardziej komfortowej. Trzeba brać to pod uwagę przy okazji doboru biurka. Najważniejszy jednak jest wybór porządnego krzesła biurowego. Od razu trzeba zaznaczyć, że dzięki szerokiemu wyborowi na rynku krzesło biurowe może być dopasowane pod styl salonu, jeżeli nie posiadamy odrębnego pomieszczenia na kształt gabinetu. Najlepiej, jakby siedzenie posiadało regulację wysokości, kąt oparcia oraz podłokietniki, aby móc oprzeć ręce w celu utrzymania odpowiedniej postawy. W celu zapoznania się z dostępnymi modelami foteli ergonomicznych i ich funkcjami zapraszamy na naszą stronę.

black and white chairs and table

Inne metody utrzymania koncentracji

Oprócz samego doboru mebli, należy również utrzymywać swoje miejsce pracy we względnej czystości, aby można było się skupić na zadaniach do wykonania, a nie kilku brudnych kubkach po kawie na biurku. W przypadku zatrudnienia na umowę o pracę przysługuje nam pięciominutowa płatna przerwa na każdą godzinę pracy przed komputerem. Warto w czasie tego krótkiego odpoczynku oderwać się od komputera i, na przykład, wykonać ćwiczenia rozciągające lub przejść się po mieszkaniu. Takie ergonomiczne działania z pewnością poprawią wydajność naszej pracy.

black and silver laptop on brown wooden rack

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium