Ekologiczne urządzanie wnętrz
Styl eko w urządzaniu wnętrz to uzupełnienie trendów w zakresie mody, odżywiania czy technologii, które otaczają nas już od pewnego czasu. Jeśli chcesz zrobić coś dla naszej planety i planujesz urządzić lub odnowić swój dom, upewnij się, że wybrałeś ekologiczne alternatywy, które pomogą Ci znacznie zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne.
Naturalne surowce w ekologicznej aranżacji wnętrz
Mieszkanie urządzone zgodnie z filozofią eko jest królestwem naturalnych materiałów i produktów najwyższej jakości. Podstawowym surowcem jest drewno, które cenione jest ze względu na jego odnawialny i trwały charakter. Coraz większą popularnością cieszą się meble wykonane z różnych gatunków drewna na zasadzie kontrastu. Pięknym materiałem jest naturalne, egzotyczne, lite drewno kauczukowca, z którego wykonane jest krzesło Barkley czy podstawa fotela Rezzo.
Wśród popularnych gatunków do produkcji mebli są sosna, dąb, buk, jesion
i świerk.
Inne naturalne surowce, z których powstają meble, to rattan, wiklina i bambus, który uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych materiałów. W naszej ofercie dostępny jest m.in. piękny fotel bujany Rocco, którego oparcie wykonane jest z pędów wierzby. Wiklina jest sprawdzonym od lat materiałem do produkcji mebli. Ma piękny kolor, jest wytrzymała, łatwa w utrzymaniu i ekologiczna.
Fotel bujany Rocco
Drugim produktem z tej kategorii jest wykonany z naturalnego rattanu fotel Indiana.
Coraz większą popularność zyskują również meble wykonane ze skóry ekologicznej. W naszym sklepie posiadamy eleganckie fotele, których tył został wykonany z tego surowca.
W stylu ekologicznym nie może również zabraknąć kamienia, cegły, marmuru, ceramiki oraz szkła. W przypadku tekstyliów wykorzystuje się organiczną bawełnę, len, konopie, jedwab, wełnę i trawę morską.
Recycling i zrób to sam
Półki na książki ze skrzynek po owocach, organizer na biurko z klocków LEGO, doniczki z rur PVC. Urządzanie wnętrz w duchu ekologii to nadawanie przedmiotom drugiego życia. Puste butelki, papierowe rolki czy stare opakowania są wartościowymi surowcami, z których można stworzyć meble, oryginalne lampy czy świeczniki. Własnoręcznie wykonane lub odświeżone przedmioty to unikatowy design, który poza walorem proekologicznym pobudza kreatywność i daje wiele satysfakcji.
Farby bezpieczne dla naszego zdrowia i środowiska
Ekologiczne farby to wyroby wodorozcieńczalne, czyli pozbawione szkodliwych substancji, rozpuszczalników i amoniaku. Do najbardziej popularnych należą farby akrylowe, winylowe i lateksowe. Wskaźnikiem, który trzeba sprawdzić na opakowaniu, jest parametr LZO. To główna zmora ekologów, ponieważ emisja LZO do atmosfery powoduje powiększanie się dziury ozonowej. Ponadto, należy zwracać uwagę na wszelkie certyfikaty i atesty. Oznaczeniami, które potwierdzają spełnienie najwyższych standardów i bezpieczeństwo dla zdrowia oraz środowiska są Ecolabel, atest PZH (Polskiego Związku Higieny), certyfikat PKN, Znak Niebieskiego Anioła (świadczy o niskiej emisji LZO), znak gwarancji TÜV SÜD, Certyfikat TÜV NORD (dla alergików) czy Znaczek E.L.F. (niskie LZO). Ponadto na rynku dostępnych jest szereg farb hipoalergicznych pozbawionych substancji powodujących uczulenia. To produkty bezzapachowe, szybko wysychające z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.
Świece naturalne
Zapachowe świece nadają wnętrzu wyjątkowy nastrój i są oryginalnymi elementami dekoracyjnymi. Nie wszystkie jednak mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Liczne badania pokazały, że podczas spalania świec parafinowych wydzielają się toksyczne związki, które obniżają jakość powietrza i mogą powodować podrażnienia, reakcje alergiczne, a nawet uszkodzenie ważnych narządów. Dlatego warto wybierać świece wykonane z naturalnych materiałów roślinnych, takich jak soja lub wosk palmowy czy kokosowy, które są biodegradowalne i wypalają się czysto (nie kopcą i nie pozostawiają sadzy). Do grupy naturalnych świec, zaliczane są również świece z wosku pszczelego. Jest to jednak odzwierzęcy surowiec, dlatego nie jest przeznaczony dla wegan. Przy zakupie produktu warto sprawdzić, czy knot jest wolny od ołowiu, a także wybierać szklane lub metalowe opakowania, które można później wykorzystać
w domu np. do przechowywania drobiazgów.
Rośliny oczyszczające powietrze
Domowa zieleń to nie tylko element wystroju wnętrza. Istnieje wiele gatunków roślin, które działają w sposób poprawiający koncentrację i dodatkowo są naturalnym filtrem oczyszczającym powietrze ze szkodliwych substancji i związków takich jak odchody roztoczy, benzen, ksylen, trójchloroetylen, formaldehyd czy tlenek węgla. Wśród najbardziej dobroczynnych roślin znajduje się aloes, skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprocie, palma koralowa, figowce (np. figowiec benjamina), draceny, szeflery, gerbery, fikusy czy gatunki takie jak Chamedora wytworna, Epipremnum złociste i Sansewieria.
Oszczędność wody i energii
Ekologia w urządzaniu wnętrz obejmuje również racjonalne zużycie wody, energooszczędność i segregację śmieci. Wykorzystanie nowoczesnych technologii, a także odpowiedni dobór sprzętu AGD, RTV, żarówek energooszczędnych czy urządzeń sanitarnych może znacząco nam w tym pomóc. Polecane są wodooszczędne baterie i spłuczki, baterie jednouchwytowe, termostatyczne oraz urządzenia bezdotykowe, lampy LED czy nasadki z perlatorami, które ograniczają zużycie wody średnio od 15%-40%.