Dlaczego tak pokochaliśmy „uszaki”?

Fotele uszaki już w latach 60-tych ubiegłego wróciły na salony w wielkim stylu. Wszystko za sprawą Arne Jacobsena, który w 1958 roku zaprojektował słynny fotel Egg Chair w stylistyce nawiązujący do klasycznego „uszaka”, ale nadając mu nowy, zdecydowanie bardziej odważny charakter. Od tego czasu fotele uszaki przeżywają swój renesans.

Określenie „uszaki” na dobre na dobre zadomowiło się w języku polski i choć tylko w jego potocznej formie, to znane jest wszystkim miłośnikom wnętrzarstwa. To właśnie dzięki „uszom’ fotel stał się taki popularny. Jego charakterystyczna budowa - wysokie oparcie wykończone skrzydłowym zagięciem pojawiło się w około 1600 roku w Anglii. Przyczyna powstania ‘uszu” była dość prozaiczna,  a mianowicie przeciągi, które nękały mieszkańców ciągle niedogrzanych dworów i kamienic. Aby się przed nimi ochronić wymyślono fotel, który z jednej strony pozwala na ogrzanie się przy ogniu kominka, z drugie skutecznie zasłania przed nieprzyjemnymi przeciągami. 

Pierwsze fotele nie były tak komfortowe jak współczesne, jednak z biegiem czasu ich budowę doskonalono wprowadzając miękkie tapicerowanie, przyjemne tkaniny, lekkie odchylenie oparcia.

Dzisiejsze uszaki uznawane są za jedne z najbardziej wygodnych foteli przy jednocześnie nieprzeciętym designie. Ogromną zaletą foteli uszaków jest ich różnorodność, zaczynając od klasycznej, nieco ciężkiej formy kończąc na lekkich współczesnych konstrukcjach.

Dlaczego tak pokochaliśmy uszaki?

1.Uszaki to klasyka designu. Sprawią, że każde wnętrze nabierze charakteru. Jeśli mamy problem z doborem fotela, fotel uszak zawsze będzie stanowić dobre rozwiązanie.

2. Uszaki jednoznacznie kojarzą się z przytulnym wnętrzem, więc jeśli potrzebujemy fotela, w którym spędzimy zimne jesienne i zimowe wieczory z kocykiem, herbatą i dobra książką – uszak będzie idealny.  Nawet jeśli nasza domowa biblioteczka to tylko regał z książkami, uszak będzie stanowił jej najbardziej dekoracyjny element.

3. Wbrew pozorom uszaki mogą być bardzo komfortowe i z powodzeniem zmieszczą się w niewielkich wnętrzach.

4. Zapewnią odrobinę prywatności w publicznych miejscach, pozwolą schronić się przed ciekawskim wzrokiem.

7. Wyglądają świetnie w różnych tkaninach i wzorach. Niezwykle ciekawie prezentują się w modernistycznej formie i skórzanym obiciu.

7. Uszaki w odpowiedniej wersji będą wspaniałym uzupełnieniem wnętrza w praktycznie każdym stylu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium