Trawa pampasowa we wnętrzach

Trawa pampasowa we wnętrzach

Trawa pampasowa we wnętrzach

Bujna, pierzasta i niezaprzeczalnie piękna trawa pampasowa stała się ostatnio obsesją zarówno wśród właścicieli domów, jak i profesjonalnych dekoratorów wnętrz. Niezależnie od tego, czy są to rustykalne wnętrza, czy w nowoczesnym stylu projektanci są zgodni - nic tak nie dopełnia wystroju domu, jak trawa pampasowa.


Czym jest trawa pampasowa?

Znana również pod nazwą, Cortaderia selloana, to urocza trawa ozdobna, która pochodzi z regionu Pampas w Ameryce Południowej. W innych częściach świata, jako element dekoracyjny, zaczęto używać jej w latach siedemdziesiątych.

W niektórych regionach uważana jest za bardzo inwazyjny chwast. Z tego powodu w Nowej Zelandii i na Hawajach zakazana jest jej uprawa. Pomimo jednak niechlubnej reputacji nadal jest atrakcyjną ozdobą we wnętrzach, od salonów po łazienki.

Trawa pampasowa znana jest z białych, pierzastych kwiatów. To one najbardziej przyciągają uwagę. Jej wysokie, zielone liście wyglądają nonszalancko, pięknie kołysząc się nawet przy najmniejszym wietrze. Ten wysoki gatunek trawy może osiągać nawet 2–3 m wysokości.

Większość traw pampasowych należy do gatunku selloana, ale poza nim istnieje około 25 innych rodzajów. Pomimo różnych odmian, zwykle jej „pióra” są srebrzystobiałe, jasnobeżowe, szarobrązowe lub w kolorze złotej pszenicy.

Istnieją jednak też odmiany o innej kolorystyce np. Cortaderia selloana „Rendatleri” lub „Pink Feather” o różowym pióropuszu lub Cortaderia jubata (andyjska trawa pampasowa), która ma charakterystyczny fioletowy odcień.

Dlaczego projektanci kochają trawę pampasową?

Chociaż standardowe rośliny doniczkowe zawsze będą modne, suszona trawa pampasowa zaczyna przyciągać coraz większą uwagę. Dlaczego?
- trawa pampasowa wnosi do wnętrza elegancję (mimo tego, że jest chwastem)
- jej koszty utrzymania są niskie
- wprowadza nostalgiczną atmosferę
- jest bardzo przyjemna w dotyku
- ma piękna paletę kolorów
- wygląda jak rzeźba

Do jakich wnętrz pasuje trawa pampasowa?

Projektanci eksperymentują z nieskończonymi możliwościami, jakie daje trawa pampasowa, dzięki subtelnym kolorom, które doskonale współgrają z każdym wystrojem. Pastele, nude, beże. Świat zakochał się w połączeniu pampasu z neutralnymi odcieniami. Ten zgrany duet oferuje nowoczesną elegancję w najlepszym wydaniu. Nie ulega więc wątpliwości, że trawa pampasowa robi zawrotną karierę we wnętrzach w stylu boho, skandynawskim czy rustykalnym, które charakteryzują się stonowaną paletą kolorów i zamiłowaniem do dodatków inspirowanych naturą. Wszechstronność trawy pampasowej jednak sprawia, że odnajduje się również w mniej oczywistych zestawieniach.

Oto kilka przykładów naszych mebli w stylu boho, które będą tworzyły piękne kompozycje z trawą pampasową.

BARREL ława naturalny-czarny

IKARO XL sofa naturalny-popiel

Fotel Indiana


Chociaż większość aranżacji prezentuje pampasy w jasnych pokojach z jasnymi ścianami, nie zapominajcie, że ten piękny pióropusz dobrze łączy się również z ciemnymi tonami.

Trawa na czarnym tle dodaje dramatycznego kontrastu. Ciemne ściany są teraz w modzie, w połączeniu z tą lekką, puszystą, przypominającą pierza roślinę, stworzą wspaniałą nastrojową atmosferę.

Trawa pampasowa - rozwiązanie na cały rok

Trawa pampasowa to alternatywa dla świeżych kwiatów, które trzeba często wymieniać, w związku tym, że szybko więdną. Trawa pampasowa jest niezwykle łatwa w uprawie i kwitnie od września do lutego. Jej żywotność wynosi około 10-15 lat. W wersji suszonej, jako element wystroju wnętrz, przetrwa kilka lat. Pamiętajcie, tylko aby od czasu do czasu spryskać ją sprayem florystycznym lub lakierem do włosów.

clear glass vase

Dekoracje z trawy pampasowej

Trawa pampasowa to bardzo plastyczny materiał, z którego możecie stworzyć np. wieniec do powieszenia na drzwiach lub ścianie jako forma dekoracji. Wieniec komponuje się wyjątkowo pięknie z jesiennymi liśćmi i suszonymi kwiatami.

brown fern plant

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium