Styl rustykalny

Styl rustykalny

Styl rustykalny

Rustykalny wystrój wnętrz reprezentuje naturalny, surowy, postarzany i swobodny styl projektowania. Obejmuje szereg wariacji, w tym toskański, przybrzeżny, wiejski i nowoczesny. Niezależnie od odmiany styl ten podkreśla naturalne piękno i przywołuje wspomnienia dawnych czasów, kiedy ludzie zmieniali przeznaczenie przedmiotów lub budowali je od zera. Ma sprawiać wrażenie, że większość rzeczy pochodzi prosto z ziemi.

Jeśli jest jedna rzecz, która jest wspólna dla wszystkich domów w stylu rustykalnym, to ich niepowtarzalna, sielankowa atmosfera. W ich wnętrzach jest coś, co sprawia, że chcesz leniwie rozłożyć się na sofie.

Sielankowy, nie znaczy jednak przypadkowy. Wręcz przeciwnie, tak jak każdy inny styl wnętrzarski wymaga spójności i wyczucia smaku. Chociaż jest to przestrzeń, której elegancja i wyrafinowanie są mniejszym priorytetem, nie oznacza jednak, że ma być pozbawione dobrego stylu. Potrzebny jest tu balans pomiędzy praktycznością a pięknym designem. Aby to osiągnąć, należy postawić przede wszystkim na bardzo wytrzymałe materiały i łączyć je z przytulnymi dodatkami. Inną główną cechą nowoczesnego wystroju domu rustykalnego jest brak dopasowania. Nie zobaczycie tu krzeseł i stołu pochodzących z tej samej kolekcji. Tak jak w domku na wsi, korzystamy z zasobów, które mamy.

Materiały w rustykalnym wnętrzu – drewno to podstawa

Od drewnianych belek po ceglastą ścianę, postarzane wykończenia dodają uroku rustykalnym wnętrzom. Co więcej, ich nieco szorstka i nieperfekcyjna faktura tworzy swobodną atmosferę.

Podłogi z naturalnego drewna, płytek lub kamienia, odsłonięte drewniane belki na suficie, ceglane ściany, kominki lub drewniane ramy drzwi, lub okien. Jeśli Twój dom nie ma żadnych z tych elementów, możesz stworzyć rustykalny wygląd, instalując podłogi z szerokich desek. Są proste i solidne w wyglądzie i stanowią idealną podstawę do stworzenia stylu rustykalnego.

Zwietrzałe, surowe drewno to jeden z najczęstszych materiałów wykorzystywanych w rustykalnych wnętrzach. Na przykład idealnym elementem postarzanego drewna w kuchni jest gruby blok rzeźniczy. Drewno można wkomponować za pomocą pojedynczych mebli oraz w postaci belek stropowych i drewnianych wykończeń wokół drzwi, okien i kominków. Zbyt duża jednak liczba odcieni i wykończeń drewna stworzy przestrzeń, która jest ciemna i ciężka. Warto równoważyć paletę kolorów bielą i neutralnymi kolorami zaczerpniętymi prosto z natury.

Metal to kolejny kluczowy element stylu rustykalnego, unikać natomiast trzeba połysku. Szczotkowane wykończenia sprawdzają się najlepiej w tym stylu, ponieważ lepiej łączą się z innymi zniszczonymi powierzchniami. Eksperymentujcie z zestawieniami złota, czerni i srebra, a także szarymi metalami w kolorze brązu. Ciemny kolor dodaje elegancji i kontrastu do przestrzeni, dzięki czemu świetnie sprawdzi się również w tych wnętrzach.

brown wooden table with chairs

Teksturowane, organiczne tkaniny w stylu rustykalnym

Jednym z najlepszych pomysłów na dekorację domu rustykalnego jest z pewnością połączenie kilku różnych tekstur. Dotyczy to zarówno mebli, tekstyliów jak i akcesoriów. Wybierajcie postarzane meble, nawet z rysami i sękami oraz dodajcie jeszcze więcej tekstury za pomocą tekstyliów.

Od dywanów z naturalnych włókien po koce z dzianiny i poduszki ze sztucznego futra. Organiczne tkaniny, takie jak płótno, juta, wełna i len, są często używane do ożywienia tego stylu. Kompozycja różnych tekstur doda głębi i pomoże Wam uzyskać stylowy wygląd. Mieszanie tekstur nie zawsze jest łatwym zadaniem, ale w stylu rustykalnym nie jest to takie trudne. Wystarczy trzymać się neutralnej palety kolorów. W tych wnętrzach nie chodzi o perfekcjonizm i efekt glamour.

Jeśli chodzi o podłogę, najbardziej autentyczny wygląd stworzą naturalne materiały, takie jak drewno, płytki czy kamień. Możecie także wzmocnić rustykalny charakter pomieszczenia, dodając teksturowane dywaniki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak sizal, juta lub trawa morska.

brown wicker basket on glass table

Meble drewniane i antyczne we wnętrzu rustykalnym

Duże, solidne meble dopełniają rustykalny wystrój wnętrz. Połączenie mebli wykonanych z odzyskanego drewna z elementami zabytkowymi i z odzysku doda przytulnego rustykalnego uroku.

photography of grey, white, and brown wooden house interior with three brown wooden Windsor chairs beside brown hammock with glass windows

Krzesła Dariusz 2 - białe / olcha w zestawieniu ze stołem Gracjan

Stolik Jakarta

Neutralne kolory we wnętrzu rustykalnym

Rustykalne wnętrza mają zazwyczaj neutralną paletę kolorów. Rekomendujemy szczególnie mieszanie różnych odcieni brązu lub szarości. Poza tym, że idealnie pasują do tego stylu, to trzymanie się neutralnej palety jest zawsze świetną strategią na stworzenie projektu, którym nie zmęczycie się w dłuższej perspektywie. W przypadku kolorów w stylu rustykalnym największą inspiracją jest natura. Pomyślcie o palecie barw, których doświadczacie, mieszkając w domku położonym w środku lasu. Znajdziecie tam różne odcienie zieleni, przypalonej pomarańczy, musztardowej żółci, brązu, a także smakowite kolory jeżyn.

photo of living room

Zrób to sam – esencja dekoracji we wnętrzu rustykalnym

Projekty DIY są esencją stylu rustykalnego. Pobyt w domku na wsi często związany jest z majsterkowaniem. Przykładem mogą być słoiki mason. Wystarczy warstwa farby i trochę sznurka, aby stały się idealnym pojemnikiem na gałęzie, dozownikiem na mydło czy wiszącą lampą.
Preferowanymi dziełami sztuki w nowoczesnym stylu rustykalnym są zdecydowanie znaki i grafika. Można je znaleźć w większości sklepów z artykułami dekoracyjnymi do domu, natomiast są one też bardzo łatwe w wykonaniu. Plusem robienia ich samodzielnie jest to, że będziecie mogli spersonalizować dekorację, przekształcając prostą galerię ścienną w swoją osobistą tablicę inspiracji. W rustykalnym wnętrzu sprawdzą się także obrazy z krajobrazami inspirowanymi krajem oraz nadrukami botanicznymi.

teal wooden drawer dresser

Inne elementy wystroju, których nie można pominąć w nowoczesnym wnętrzu rustykalnym, to miękkie poduszki, ciepłe koce i lustra w stylu vintage. Ważne jest jednak, aby nie pochodziły z tej samej kolekcji.

Przebudowa wnętrza rustykalnego to idealna okazja do robienia zakupów na pchlich targach i w antykwariatach. Znajdziecie tam zabytkowe elementy, za którymi stoją ciekawe historie. Nie zapominajcie też o tym, że swoje znaleziska możecie wykorzystać też do nowych funkcji. Na przykład stare okiennice mogą stać się pięknym dziełem sztuki, gdy powiesicie je na ścianie lub położycie na kominku. Alternatywnie mogą służyć jako drzwiczki do szafki lub nawet jako tablica do zawieszenia biżuterii.

Niedoskonałości są atutem rustykalnego domu. Chropowate tekstury i ślady użytkowania są tym, co odróżnia takie wnętrze od innych stylów, ale, jak zawsze w projektowaniu – pamiętajcie o proporcjach! Jeśli wszystko wokół domu ma zbyt zniszczone wykończenie, najprawdopodobniej stworzy niechlujny efekt. Na przykład półka z wyblakłego drewna będzie idealna na białą ścianę, ale może być zbyt duża na rustykalną ścianę z cegły. Podsumowując, dla uzyskania ciepłego, ciekawego i jednocześnie eleganckiego efektu, łączcie elementy rustykalne z nowoczesnymi.

two vacant brown wicker armchairs in room

Zieleń jako główna inspiracja wnętrz rustykalnego

Dodanie zieleni do domu to zawsze świetny pomysł, nie tylko we wnętrzu rustykalnym. Ożywia przestrzeń i natychmiast nadaje jej wyrafinowany charakter. Przy wyborze zieleni ważną rolę odgrywają osobiste upodobania, natomiast gdybyśmy mieli zasugerować, jakie akcenty najbardziej rezonują z tym stylem to z pewnością gałęzie, szyszki, wieńce i girlandy powieszone np. na drzwiach wejściowych. Pomyślcie o tym, co znaleźlibyście w przydomowym ogródku lub lesie.

white wooden dining table set during daytime

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium