Zdrowotne właściwości foteli bujanych
Fotel bujany – z czym się kojarzy? Z zakurzonym pokojem w starym domu, skrzypiącym meblem na werandzie na teksańskim odludziu? Zapomnijmy o stereotypach. Jesteśmy zdania, że fotel bujany powinien znaleźć się w każdym domu, dlatego nie mogło go zabraknąć w naszej ofercie. Dlaczego? Dowiecie się tego z naszego artykułu.
Krótka historia fotela bujanego
Pierwszy fotel bujany powstał prawdopodobnie w 1710 roku w Ameryce. Nieznany wynalazca do zwykłego fotela dodał dwie płozy. I tak powstał fotel bujany. Niecałe sto lat później specyficznym meblem zainteresował się Benjamin Franklin, wynalazca piorunochronu, który udoskonalił konstrukcję fotela. Pomysł się przyjął i szybko fotele bujane stały się bardzo popularne w całej Ameryce, a wkrótce i na świecie.
Zdrowotne właściwości foteli bujanych
Szybko zauważone, że fotele bujane to nie tylko ciekawy wygląd, ale w porównaniu z typowymi meblami salonowymi przynosi także wiele zdrowotnych właściwości.
Relaks przede wszystkim – bujanie się w fotelu szybko nas odpręża i relaksuje. Podczas bujania uwalniają się w naszym organizmie endorfiny, które poprawiają nastój i redukują poziom stresu a także bólu.
Pomagają zwalczać artretyzm i ból pleców – podczas bujania się w fotelu zwiększa się przepływ krwi w organizmie, dzięki czemu organizm wysyła więcej tlenu do stawów. Sam wysyłek podczas kołysania pomaga zwiększyć elastyczność kolan. Podczas kołysania redukuje się także poziom bólu.
Ciekawostka – na wielu lotniska w USA zainstalowano fotele bujane, aby pomóc podróżującym zredukować poziom stresu.
Fotel bujany i niemowlak. To żadne odkrycie, że małe dzieci lubią kołysanie, więc używanie fotel bujanego aby uspokoić czy utulić do snu niemowlaka to bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców. Fotel bujany pomaga w zasypianiu również u dorosłych. Pomaga wprowadzić się szybciej w głęboką fazę snu.
Fotel bujany a odchudzanie? Jak najbardziej tak – podczas godzinnego bujania spala się przeciętnie 150 kalorii. Niby nie dużo jednak znacznie więcej niż podczas zwykłego siedzenia. Taka aktywność zalecana jest przede wszystkim osobom, które mają problem z poruszaniem i inne formy aktywności są dla nich nieosiągalne.
Równowaga. Kołysanie stymuluje mechanizm równowagi w uchu wewnętrznym. Ciało musi pracować aby zrównoważyć kołysanie się fotela bujanego.
To jeszcze nie wszystkie właściwości foteli bujanych. Ważną cechą jest także wspaniałe uzupełnienie wystroju salonu, sypialni czy domowej biblioteki. Fotel bujany nie musi być wykonany w stylu retro – nowoczesne czy wręcz loftowe fotele bujane znajdziecie w naszym sklepie – stokrzesel.pl – zapraszamy!
Fotel bujany do domu
Współczesne fotele bujane znacząco różnią się od mebli naszych babć i dziadków. Projektanci opracowują modele dostosowane do szerokiego wachlarza potrzeb konsumentów i stylu wnętrz.
Miłośnikom nowoczesnego stylu z pewnością spodoba się Ben 2. Jego stalowa i chromowana konstrukcja w połączeniu z pokrytym tkaniną membranową siedziskiem oraz oparciem idealnie sprawdzi się w takim wnętrzu.
Innym modelem pasującym zarówno do stylu nowoczesnego jak i skandynawskiego jest fotel bujany Ben.
Poznajcie jeszcze jedną naszą perełkę. Komplementy zbiera wśród fanów wnętrz rustykalnych, vintage i etno. Połączenie subtelnych motywów kwiatowych w odcieniach beżu z pięknie gięta drewnianą konstrukcja dodaje mu uroku.
Fotel bujany dla dorosłych
Fotele bujane to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy rodzice nie mają możliwości umieszczenia np. huśtawki w pokoju dziecka. Warto pamiętać jednak, że ten wygodny mebel może przysłużyć się nie tylko najmłodszym! Starsi z pewnością z sentymentem wspominają zimowe wieczory spędzone w bujakach z herbatą w ręku. Kto w końcu nie marzy o chwili dla siebie z książką? Fotel bujany jest do tego stworzony!