Wnętrze w stylu japandi
Japandi to jeden z kluczowych trendów w projektowaniu wnętrz będący połączeniem tego, co najbardziej pożądane w stylach japońskim i skandynawskim. Odnajdujemy w nim ideę „wabi-sabi”, która polega na poszukiwaniu piękna w niedoskonałości. Są też aspekty koncepcji „hygge”, której celem jest stworzenie atmosfery ciepła i komfortu.
Nowoczesny design spotyka się tutaj z ponadczasową elegancją, a wynikiem tej nietuzinkowej relacji jest surowa funkcjonalność, nieskazitelne wykończenie i duży kontrast.
Kolorystyka japandi
W estetyce japandi neutralne i blade kolory skandynawskiego stylu równoważą się z egzotyczną japońską paletą. Celem jest stworzenie uspokajającej, harmonijnej atmosfery, dlatego z dużą subtelnością należy podchodzić do wszelkich dodatków. Japandi charakteryzują stonowane odcienie: beżowy, szarobrązowy, owsiany. W tym stylu nie sprawdzi się śnieżnobiała biel czy jaskrawe kolory. Do dyspozycji mamy piekne odcienie bladego różu, niebieskiego, zielonego lub szarego zaczerpnięte ze stylu skandynawskiego z ciemniejszym, głębszym, kolorem kontrastującym typowym dla wnętrza japońskiego.
Meble w stylu japandi
Meble skandynawskie i japońskie są funkcjonalne i minimalistyczne, ale są między nimi pewne różnice. W przypadku tych pierwszych gama kolorystyczna jest jasna i naturalna, natomiast design rodem z Azji to ciemniejsze i bardziej wysublimowane formy.
Kolejny aspekt, który odróżnia te style to wysokość mebli. Japońskie meble są zwykle niskie i przystosowane do siedzenia na podłodze. Warto zwrócić uwagę na praktyczny aspekt takiego rozwiązania, którym jest optyczne zwiększenie przestrzeni.
W stylu japandi najciekawszy efekt uzyskamy łącząc te dwa światy – czyste, proste linie z malowanymi, delikatnie zakrzywionymi kształtami. Dla tych jednak, którzy preferują bezpieczne rozwiązania, rekomendujemy postawić tylko na skandynawskie meble urozmaicając je japońskimi dodatkami.
Funkcjonalne akcesoria w stylu japandi
Głównym celem akcesoriów we wnętrzu skandynawskim jest wygoda. Dodatki, takie jak miękkie dywany, duże poduszki i przytulne pledy, mają nadać wnętrzu ciepłą atmosferę. W przypadku stylu japońskiego są to przeważnie przedmioty funkcjonalne, czyli wazony, parawany, miski czy tace.
Styl japandi to przede wszystkim minimalizm, dlatego należy tworzyć możliwie jak najbardziej uporządkowaną przestrzeń, a dodatki nie mogą być dziełem przypadku.
Piękno musi kojarzyć się z użytecznością, dlatego postaw na jakość (przyjemne, eleganckie tekstury takie jak jedwab, aksamit i kaszmir) i ogranicz się do kilku dobrze przemyślanych elementów.
Naturalne materiały we wnętrzu japandi
Naturalne włókna i ekologiczne materiały są kluczowymi elementami stylu japandi, a w tym drewno, bambus, rattan i papier. Zestawienie jasnego i ciemnego drewna jest zatem dobrym sposobem na stworzenie wspomnianego wcześniej kontrastu.
Rośliny we wnętrzu japandi
Uprawa roślin domowych jest kluczowym elementem w projektowaniu japandi. Łagodzą one minimalistyczne i surowe linie mebli. Nie może zabraknąć drzewka Bonsai, które podkreśla japoński klimat wnętrza lub kompozycji kwiatowych w stylowych donicach i podstawkach. Poza roślinnością, do wnętrza w stylu japandi można wpuścić naturę poprzez zastosowanie dużych okien.