Styl industrialny - co powinniście o nim wiedzieć?

28.jpg

Styl industrialny - co powinniście o nim wiedzieć?

Surowy, sprawiający wrażenie niedopracowanego i niedokończonego. To cechy stylu industrialnego, który inspiracje czerpie ze starych fabryk, magazynów i pomieszczeń przemysłowych. Wnętrze mieszkalne w stylu loftowym polega na wyeksponowaniu tego, co kryje się pod warstwami ścian. W połączeniu z meblami w stylu vintage, dużymi oknami, cegłami i odsłoniętymi rurami daje nieograniczone możliwości budowania aranżacji pełnych indywidualizmu, pomysłowości i nowoczesności.

Historia stylu industrialnego

Historia loftowych apartamentów zaczyna się w SoHo w Nowym Jorku, jednej z dzielnic Manhattanu, która szczyci się największą kolekcją żeliwnej architektury na świecie. SoHo nie zawsze było jednak pożądanym miejscem do życia. W latach od 1960 do 1980 była to brudna, opuszczona i wręcz niebezpieczna część Nowego Jorku. Rozkwitająca baza przemysłowa SoHo zapełniła okolicę budynkami, w których znajdowały się fabryki i magazyny. Dzisiejszy styl industrialny jest wynikiem recesji, która miała miejsce w latach 50. Opuszczone magazyny zaczęli kupować i przekształcać w pracownie i mieszkania lokali artyści. Dziś ceny tych nieruchomości są jednymi z najwyższych w Nowym Jorku.


Wnętrza industrialne - czym się charakteryzują?

Otwarta przestrzeń, wysokie sufity i duże okna to typowe cechy wnętrza industrialnego. Dla tych, którzy chcieliby jeszcze bardziej powiększyć swoje mieszkania, polecamy zestawić ciemną podłogę z jasnym sufitem.


Jak loft to chłodne odcienie

W industrialnym wystroju wnętrz wykorzystuje się neutralne odcienie takie jak czerń, szarość, biel jako kolor podstawowy. Kontrast tworzy się poprzez dodatki w stylu vintage, a także białe ściany zestawione z odsłoniętymi rurami, sufitem z miedzianym lub metalowych wykończeniem. Odcienie? Wybierajcie te o chłodnym charakterze. Mocne kolory typu czerwień, pomarańcz, kobalt, turkus czy butelkowa zieleń sprawdzą się tylko w roli drobnego akcentu.

Sofa Soft 2 XL

Krzesło K330 Biały

Fotel Montreal brązowy

Surowe wykończenie wnętrz loftowych

We wnętrzach loftowych nie może zabraknąć cegieł, betonu, metalu, kamienia, szkła i drewna. W takiej aranżacji surowy tynk na ścianach to oznaka dobrego gustu. Piękno tego stylu polega na utrzymaniu konstrukcyjno-mechanicznego charakteru. Warto wykorzystać również żelazo, stal, cynę, aluminium i miedziane materiały wykończeniowe. Typowe dla wzornictwa industrialnego jest również połączenie drewna i stali. Meble utrzymane w takiej konwencji wyglądają naprawdę stylowo.

Ława Allegra kwadratowa

Stół Pascal

Jakie meble i dodatki idealnie pasują do wnętrza industrialnego? To metalowe szafki, stoliki kawowe ze starej miedzianej blachy, obrotowe taborety, warsztatowe stoły, regały z chromowanej stali, kamienne blaty.

Stolik Moss złoty

Hoker Cortina czarny

Ława Atlanta

Fotel Torino niebieski

Krzesło K321 granantowy

Kluczowym akcentem wystroju loftowego jest także stylowe oświetlenie - lampy kreślarskie, druciane i geometryczne lub zwyczajne żarówki zawieszone na kontrastujących ze ścianą i sufitem kablach.

Niezamaskowane instalacje

To, co ciekawe jest w stylu industrialnym to eksponowanie pozornie szpetnych elementów, które zazwyczaj staramy się ukryć, takich jak np. rury, przewody, zawory czy kable. We wnętrzu loftowym stanowią one ważną kompozycję całej aranżacji.

Vintage - czy pasuje do stylu industrialnego?

Meble i akcesoria w stylu vintage są ciekawym uzupełnieniem stylu industrialnego. W czasach kiedy powstawały mieszkania w dawnych fabrykach mieszkańcy często, wyposażali je w przypadkowe meble. Dziś jest to bardzo przemyślana kompozycja. Dodanie przedmiotów z odzysku lub dawnej epoki – starego gramofonu, maszyny do pisania, zabytkowej fotografii, dywanu z pchlego targu czy drabiny stanowi interesujący kontrast dla surowości i nowoczesnego charakteru takiego wnętrza.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium