Styl glamour we wnętrzach
Wnętrze w stylu glamour emanuje luksusem, bogactwem zdobień, szykownym blaskiem i wysmakowanymi dodatkami. Mówi się o nim, że tworzy klimat tajemniczej elegancji, a wrażenie, które powinno robić, jest niczym jak z czerwonego dywanu. W tym artykule przybliżymy się jego cechom.
Historia stylu glamour
Styl glamour sięga lat 30. czyli „złotego wieku” Hollywood. Przywrócił on przepych utożsamiany wcześniej z barokiem. Luksusowe zdobienia, krągłości, fale i pałacowa dekoracyjność zastąpiły oszczędny w formie minimalizm. Jego propagatorkami były największe gwiazdy ekranu, takie jak Jean Harlow czy Ginger Rogers, których dopy opływały w diamenty i były niczym złote szkatułki. Projektantem, który szczególnie jest kojarzony z tym stylem, był William „Billy” Haines (również aktor), a także Dorothy Draper, David Hicks i Billy Baldwin.
Kolory i wzory we wnętrzu glamour
Nowoczesny, glamowy look osiąga się zazwyczaj poprzez połączenie trzech palet kolorystycznych:
- neutralnej (biel, szarość, czerń itp.)
- metalicznej (srebro lub złoto)
- z akcentem koloru (zwłaszcza purpura i róż)
Podstawą tego zestawienia są kolory neutralne. Odcienie bieli, szarości, czerni, beżu stanowią idealne tło dla pozostałych elementów i to one powinny pozostać dominujące. Przy tworzeniu kompozycji warto pamiętać o zasadzie 60-30-10. Używając trójkolorowej palety, udekoruj 60% pomieszczenia kolorem dominującym, 30% kolorem drugorzędnym i 10% pozostałym kolorem akcentującym. Osoby bardziej zaawansowane w sztuce designu mogą zmienić te proporcje, natomiast na początek rekomendujemy, by przyjąć to za żelazną zasadę. Styl glam wyjątkowo lubi róż i fiolet, a także połączenie czerni i bieli. Nie boi się również odważnych akcentów, które zapewniają efekt hollywoodzkiego glamu:
- art déco takich jak wzorzyste adamaszki, quatrefoil, nadruki geometryczne
- nowoczesnych wzorów w postaci pasków czy jodełek
- motywów zwierzęcych – lampartów, tygrysów czy zebry
- motywów florystycznych
W stylu glam liczy się połysk
Wzory i odważna kolorystyka są ważnym aspektem stylu glam, ale z pewnością jego sercem jest połysk. Lśniące i błyszczące elementy są na wagę złota, ponieważ nadają wnętrzu splendoru. Dodatkowy blask uzyskacie dzięki lustrzanym meblom, które pomagają również oświetlić przestrzeń. Aby wzmocnić ich efekt warto postawić je w pobliżu lampy lub okna.
Pikowane meble wizytówką stylu glamour
Styl glamour doskonale komponuje się z pikowanymi meblami. Jeśli jednak zdecydujesz się na inne meble, wybieraj te o organicznych kształtach, rzeźbiarskich liniach i eleganckich tkaninach oraz wzorach.
Lady Velvet i Lord Velvet to dama i arystokrata wśród uszaków. Piękna klasyczna forma uszaka została obleczona w szlachetny materiał jakim jest velvet. Oparcie posiada eleganckie pikowania - trzy guziki - nadaje to elegancji fotelowi.
Wózek barowy jako nieodłączny akcent wnętrza glamour
Wózek barowy to idealny dodatek do salonu, który dodaje wnętrzu szyku i elegancji. Jego popularyzacja przypada na początek XX wieku. Stał się on wtedy nieodłącznym elementem spotkań i koktajli dla rodziny i przyjaciół. Jego zaletą jest lekka konstrukcja, a także mobilność.
Polecamy szczególnej uwadze barek BAR8. Oba jego blaty wykonane są ze szkła hartowanego. Konstrukcja stolika jest błyszcząca i pięknie komponuje się z czernią.
Stolik - Barek BAR8
Błyszczące tkaniny w stylu glamour
Efekt glamour otrzymuje się również za pomocą błyszczących materiałów np. weluru, aksamitu, satyny czy jedwabiu. Powinny być one przyjemne w dotyku i bogato zdobione. Mile widziane są barokowe ornamenty.
Idealnym dodatkiem do takiego wnętrza będzie fotel lub krzesło wykonane z tkaniny typu Velvet o nazwie Bluvel. Jest bardzo delikatna i miła w dotyku, a zarazem wytrzymała i odporna na zaplamienia. Tkanina zmienia kolor po przeciągnięciu ręką ze względu na mikrowłókna.
Krzesło Trix nawiązuje stylistycznie do stylu glamour. Na tkaninie zastosowano estetyczne przeszycie w karo.
Połączenie welurowej tkaniny i złotej podstawy to idealna kombinacja do eleganckich wnętrz.
Dywan czyli prawdziwy klejnot stylu glamour
Styl glamour zdecydowanie nie lubi minimalizmu. Jeśli liczba zdobień jeszcze Cię nie przytłoczyła to jesteś gotowy na prawdziwie wyrazisty dodatek – dywan! Lśniące, włochate, w stylu vintage lub orientalnym. Podłogi wnętrza lubią pałacowy klimat.
Oświetlenie w stylu glamour jako biżuteria
Oszałamiające i pełne dramatyzmu. Tymi słowami można określić oświetlenie we wnętrzu glamour. Efekt ten osiąga się za pomocą wiszących lamp ze zdobieniami odbijającymi światło, metalowych lamp stołowych, kryształowych żyrandoli i eleganckich kinkietów. Prawdziwą wisienką na torcie są również akcesoria w postaci ozdobnych i drogich świec, które nadają delikatnej aury każdemu pomieszczeniu.