
Skandynawski wystrój wnętrz
Wystrój skandynawski stał się światowym fenomenem. Uwielbiany za prostotę, funkcjonalność i zwrot ku naturze, ten styl aranżacji wprowadza do wnętrz dyskretną elegancję i nowoczesność. Estetyka ta wpisuje się w lagom, czyli szwedzką sztukę równowagi i duńską filozofię hygge, która zakłada stworzenie w przestrzeni przytulnej, zrównoważonej atmosfery. Skandynawski design obejmuje szereg zasad i cech, które są potrzebne do stworzenia takich warunków. W tym artykule przyjrzymy się im bliżej. Na początek jednak trochę historii.
Jak powstał styl skandynawski?
Jego początki sięgają lat 30. XX wieku i dotyczą pięciu krajów nordyckich: Danii, Finlandii, Norwegii, Szwecji i Islandii. Termin „skandynawski design” wywodzi się z międzynarodowych wystaw zatytułowanych „Design in Scandinavia: An Exhibition of Objects for the Home”, które odbyły się w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie w latach 1954–1957. Prekursorami stylu skandynawskiego w „złotym wieku skandynawskiego designu” byli Alvar Aalto, Borge Mogensen, Verner Panton, Maija Isola czy Arne Jacobsen. Ich prace posiadają cechy, którymi do dziś kierują się współcześni projektanci skandynawscy. Są to przede wszystkim trwałość, funkcjonalność, prostota i przyjemność użytkowania.
Czym charakteryzuje się styl skandynawski?
Stonowane kolory
Skandynawskie wzornictwo ma neutralną, stonowaną paletę kolorów. Zimy w Europie Północnej są długie i ciemne, dlatego nordycki design wykorzystuje subtelną biel, beż i szarość, aby optycznie rozjaśnić wnętrze i sprawić by wizualnie było przestronniejsze. Jednocześnie taka kolorystyka jest doskonałą bazą do tworzenia dalszej aranżacji. W stylu skandynawskim mile są widziane kolory ziemi, Matki Natury, a także pastele, do których należą m.in. pudrowy róż, miętowa zieleń czy cytrynowa żółć. Na szczególną uwagę zasługuje również błękit – jasne, niebieskie odcienie odzwierciedlają chłodny charakter Skandynawii.


Minimalizm, praktyczność i funkcjonalność
Wnętrza skandynawskie to aranżacje praktyczne i funkcjonalne. Ich kwintesencją jest ograniczenie mebli do minimum przy maksymalnym wykorzystaniu ich potencjału. Zasada jest prosta – każda rzecz musi mieć swoje uzasadnienie i praktyczny cel. W swej istocie skandynawski design ma na celu poprawę codziennego życia. Jego piękno polega na tym, że jest ono ponadczasowe. Delikatne linie, subtelne zaokrąglenia, pełne prostoty i harmonii, pozbawione ozdobników i ornamentów wzornictwo od lat nie wychodzi z mody i jest świetnym fundamentem do łączenia go z innymi stylami. Skandynawska przestrzeń ma dawać poczucie komfortu. W jej wnętrzu królują błyszczące meble, która odbijając światło rozjaśniają i rozświetlają pomieszczenie.







Skandynawski ład i porządek
W latach 50. i 60. wiele domów w Skandynawii były bardzo małych i nie pozwalało na gromadzenie nadmiernej ilości rzeczy, a także wprowadzanie do wnętrza ekstrawaganckich dodatków i dekoracji. Chociaż obecnie powierzchnia nie stanowi problemu to idea utrzymania przestrzeni wolnej od bałaganu, zbędnych elementów i zakurzonych zakamarków pozostaje ważnym aspektem skandynawskiego projektowania. Skandynawowie są mistrzami funkcjonalnej organizacji przestrzeni i praktycznych rozwiązań na przechowywanie rzeczy. Dzięki temu ich domy są przestrzenne, czyste i uporządkowane.
Meble drewniane we wnętrzu skandynawskim
Podstawą skandynawskiego designu jest drewno, które ociepla pomieszczenie i tworzy piękną kompozycję z bielą i szarością. Najczęściej używane gatunki to buk, jesion, brzoza i sosna. Z mody nie wychodzą również drewniane zabawki, takie jak kultowa drewniana małpa duńskiego projektanta Kaya Bojesena, wprowadzona na rynek w 1951 roku. Jest ona niedoścignionym wzorem klasycznego wzornictwa.
Krzesło K201 czarne

Nogi wykonane zostały z wysokogatunkowego litego drewna bukowego, co sprawia że są wyjątkowo trwałe oraz odporne na uszkodzenia. Świetnie prezentują się w połączeniu z jednolitą formą siedziska.
Krzesło Citrone białe

Nogi krzesła Citrone Białe wykonane są z niezwykle twardego drewna bukowego.
Fotel Safari

Ciekawa, kubełkowa budowa fotela Safari oparta jest na krzyżaku wykonanym bardzo solidnie z naturalnego drewna bukowego. Buk znany jest z pięknego usłojenia oraz wysokiej twardości, a co za tym idzie wytrzymałości.
Oświetlenie w stylu skandynawskim
W krajach skandynawskich przez większą część roku jest ciemno, dlatego naturalne światło dzienne jest na wagę złota. Skandynawowie rzadko zasłaniają okna firankami i zasłonami. Zdecydowanie częstszym rozwiązaniem w domach są rolety, a zwłaszcza te transparentne. Skandynawski design wykorzystuje naturalne oświetlenie, dzięki któremu przestrzeń wydaje się większa i jaśniejsza. Preferowane są lampy o miękkich, okrągłych kształtach wykonane z naturalnych materiałów: ceramiki, metalu, szkła, drewna, papieru czy tkaniny. To, co wyróżnia skandynawski design to przede wszystkim oszczędność formy, minimalistyczne oprawy i geometria.

Dodatki w stylu skandynawskim
Minimalizm we wnętrzu daje poczucie zimna i surowości, dlatego nieodzownym elementem stylu skandynawskiego są tekstylia. Wnoszą one ciepło i przytulną atmosferę, jednocześnie nie przytłaczając przestrzeni zbędnymi dodatkami. Działania proekologiczne i szacunek dla środowiska naturalnego to ważne elementy stylu życia Skandynawów co znajduje swoje odzwierciedlenie w wyborze tkanin, które produkowane są z naturalnych surowców. Koce, pledy, poduszki, a także inne dodatki wykonane są z owczej skóry, wełny, moheru, lnu, bawełny czy juty. Styl skandynawski preferuje również wzornictwo nawiązujące do fauny i flory pod postacią organicznych, roślinnych, kwiatowych i zwierzęcych form.

Rośliny w stylu skandynawskim
Skandynawski design wiele inspiracji czerpie z przyrody, sięgając po naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Do skandynawskiego wnętrza pasują minimalistyczne, jasne aranżacje w postaci np. roślin o dekoracyjnych liściach, umieszczonych w szklanych pojemnikach. Surowy klimat Północy to przede wszystkim drzewa i krzewy np. sosny, świerki, jodły lub kosodrzewiny, ozdobne trawy, wrzosy, tawuły i jaśminowce.
