Jak wybrać fotel biurowy?
Wielu z nas pracuje obecnie w domu, okazjonalnie lub w pełnym wymiarze godzin. Znaczenie stworzenia produktywnego i wygodnego miejsca pracy, w którym mieszkamy, nigdy nie było większe. Prawdziwym sprawdzianem wygodnego fotelu jest to, czy możesz w nim siedzieć długo, czy nie. Niektóre meble mogą początkowo wydawać się komfortowe, ale te, które są źle zaprojektowane, zawsze będą powodować dyskomfort podczas długotrwałego siedzenia. Jak zatem wybrać najlepszy fotel biurowy? Najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotela ergonomicznego, który dostosowuje się do anatomii człowieka, pozwalając zachować właściwą pozycję siedzącą. Przedstawiamy kilka elementów składowych, które wpływają na komfort i podniesienie efektywności naszej pracy.
Siedzisko w fotelu biurowym
Siedzisko jest jednym z najważniejszych wskaźników, jakim należy w pierwszej kolejności zająć się w trakcie wyboru fotela biurowego. Jego parametry zależą od preferencji użytkownika, natomiast warto pamiętać o tym, że powinno być ono zaokrąglone z przodu, miękkie oraz nie za głębokie. Zbyt głębokie siedzenie obciąża kręgosłup i powoduje zmęczenie, ponieważ zmusza do nachylania się do przodu w trakcie pracy.
Jak ustawić wysokość fotela biurowego?
Siedzisko fotela powinno być ustawione na takiej wysokości, aby stopy osoby siedzącej spoczywały swobodnie na podłodze, a kolana ułożone były w zgięciu około 90 stopni. Im więcej punktów regulacji ma fotel biurowy, tym bardziej możesz go spersonalizować.
Podłokietniki w fotelu - dlaczego są ważne
Zadaniem podłokietników jest wspieranie rąk przez cały czas, a nie tylko w trakcie przerwy. Powinny one być stabilne i rozstawione na tyle szeroko, aby nie ograniczać ruchów. Przyjmuje się, że na dobrze ustawionych podłokietnikach przedramiona z ramionami tworzą kąt lekko rozwarty.
Fotel Hero Black T
Wysokiej klasy podłokietniki wykonane są z czarnego tworzywa - są estetyczne ale ich największą zaletą jest regulacja w zakresie 3D czyli w trzech płaszczyznach:
- góra - dół
- przód tył
- regulacja na szerokość
Prawidłowe ustawienie oparcia w fotelu
Oparcie powinno być w stanie przechylać się zarówno do przodu, jak i do tyłu, a także mieć możliwość odchylania się lub przybliżania do zadań wymagających większej uwagi. W niektórych fotelach biurowych siedziska są na tyle głębokie, że w trakcie pracy pochylamy się do przodu, nie pozwalając na odciążenie kręgosłupa. Wygodny fotel biurowy z odchylanym oparciem pozwala na oparcie się w każdym momencie i odciążenie pleców w trakcie przerw, jakkolwiek zalecane jest, aby czas wolny w pracy spędzać aktywnie. Dodatkowo oparcie powinno być na tyle elastyczne, by reagować na minimalne zmiany ułożenia kręgosłupa, ale i być wystarczająco sztywne, by stanowić solidne podparcie dla pleców.
Fotel Ergotech Black
Ergotech posiada regulowany, szeroki i wygodny zagłówek - zakres regulacji zagłówka wynosi 17-22 cm. Oparcie jest mocno profilowane - posiada profil lędźwiowy, który wspiera lędźwie w czasie pracy. Dużą zaletą oparcia jest regulacja jego wysokości - można dostosować oparcie do wzrostu użytkownika. Oparcie fotela Ergotech tapicerowane jest wytrzymałą i przewiewną siatką koloru czarnego. Tylna część oparcia posiada estetyczną i solidną konstrukcję w kolorze czarnym.
Wentylacja i materiał w fotelu biurowym
Ważnym aspektem przy wyborze fotela biurowego jest materiał, którym jest wyściełany. Powinien być łatwy do utrzymania w czystości, przyjemny w dotyku i umożliwiać swobodny przepływ powietrza. Fotel posiadający otwory wentylacyjne jest bardziej komfortowy w użytkowaniu, ponieważ pozwala skórze oddychać i zwiększa trwałość samego krzesła.
Fotel WAU biały stelaż z tkaniną
Tkanina BL - aż 18 kolorów do wyboru. Tkanina o wyraźnym splocie oraz dużej wytrzymałości mechanicznej - 140 000 cykli Martindale'a. Posiada także bardzo dobre właściwości wentylacyjne. Tkanina nie jest podatna na zabrudzenia - łatwo ją wyczyścić.